Είστε εδώ

Αγώνες

2η Ανάβαση Βλάστης : Σύμμαχος ο καιρός

H Αυτοκινητιστική Λέσχη διοργάνωσε τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αναβάσεων Βορείου Ελλάδος στη διαδρομή της Βλάστης, μήκους 4,5 χλμ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα: Κατηγορία 2000 κ. εκ.: O Γιάννης Κωνσταντινίδης οδήγησε την Citroen ZX Kit Car στη νίκη της κατηγορίας των 2000 κ. εκ., επίδοση που τον έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας του Κυπέλλου. Δεύτερος ο Θεόδωρος Παπαβασιλείου με VW Golf II. Την τρίτη θέση έχασε για ένα δέκατο του δευτερολέπτου ο Νίκος Τρυχίδης με Citroen Xsara από τον Γιώργο Παρασκευαϊδη με Peugeot 306.

Κατηγορία 1600 κ. εκ.: ταχύτερος ο Μιχάλης Παρασκευάς με Suzuki Swift, με δεύτερο τον Κωνσταντίνο Κουτσοδήμο μόλις ένα δευτερόλεπτο πιο αργός με Peugeot 106 S16. Την τριάδα συμπλήρωσε ο Παναγιώτης Γιούβανίδης με Citroen AX.

Κατηγορία Turbo Saloon: Ο Δημήτρης Μπατσάρας με Mitsubishi Lancer Evo 8 οδήγησε την κούρσα της κατηγορίας αφήνοντας τις θέσεις 2 και 3 στους Σγουρή Βαλάση με Toyota Corolla και Κωνσταντίνο Βαστάρδη με Citroen Xsara αντίστοιχα.

Οι Νίκος Τσιφούτης με BMW E30 και Αχιλλέας Μποχώρης με Audi A4 πρόσφεραν μοναδικές στιγμές στους θεατές ξεσηκώνοντας τους θεατές.

Μόνος στην κατηγορία των 1400 κ. εκ. ήταν ο Αλέξης Μάστορας με Peugeot 106 Rallye.

Η απονομή των κυπέλλων έγινε όπως και πέρσι στο ιδιαίτερα φιλόξενο παραδοσιακό χωριό Βλάστη.

Ραντεβού στις 21-22 Οκτωβρίου στην Ανάβαση Καστανιάς η οποία προσμετρά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αναβάσεων.

Σχετικοί όροι:

Σχετικά άρθρα

Kartodromo - Αφίδναι

Ήταν μια πραγματική ανοιξιάτικη μέρα στην πίστα kartodromo στην περιοχή των Αφιδνών.

Παρακολουθήσαμε την τελευταία -θεωρητικά- δοκιμή πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος που είναι σύμφωνα με το πρόγραμμα για το σαββατοκύριακο 24-25 Φεβρουαρίου.

Ράλι Σουηδίας-JWRC

Στο «ενιαίο» με τα Ford Fiesta R2 υπήρχε μια σουηδική μονομαχία μεταξύ Ράντστρομ και Μπέρκβιστ.

Στην αρχή την κούρσα την οδηγούσε ο Μπέργκβιστ, αλλά στη συνέχεια πήρε την πρωτοπορία ο Ράντστρομ για να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου με τρίτο τον Τάνερτ.

Ράλι Σουηδίας-WRC2

Άλλα ήταν τα φαβορί στην κατηγορία WRC2 με τα αυτοκίνητα της κατηγορίας R5 και άλλος πήρε τη νίκη.

Ράλι Σουηδίας

Η τελευταία πράξη του έργου στο χιονισμένο ράλι Σουηδίας δεν έφερε ανακατατάξεις σε ο,τι αφορά τις θέσεις στο βάθρο με τους Νεβίλ-Γκιλσούλ με το Hyundai i20 WRC να ανεβαίνουν στο πρώτο σκαλί του βάθρου, όπως οι προβολείς είναι στραμμένοι στην επίδοση των Μπριν-Μάρτιν που έφεραν το Citroen C3 WRC

Ράλι Σουηδίας-Power Stage

Οι Λάπι-Φερμ με Toyota Υaris WRC ήταν οι ταχύτεροι στην τελευταία Ειδική Διαδρομή του αγώνα, την power-stage μήκους 9,56 χλμ., που δίνει έξτρα βαθμούς στους πέντε ταχύτερους (5/4/3/2/1).

Ράλι Σουηδίας-2ο σκέλος

Το αφράτο χιόνι έπαιξε και πάλι το ρόλο του στο 2ο σκέλος του ράλι Σουηδίας με τον Νεβίλ να καρπούται το ότι ξεκινούσε πολύ πίσω στις Ειδικές Διαδρομές έναντι του Οζιέ που ήταν ο δεύτερος οδηγός που ξεκινούσε τις Ειδικές Διαδρομές.

Ράλι Σουηδίας – Colin McRae crest

Στην 11η Ειδική Διαδρομή υπάρχει ένα άλμα που είναι αφιερωμένο στον Κόλιν Μακρέι. Εκεί έχουν τοποθετηθεί ενδείξεις με μέτρα ώστε να γνωρίζουν οι θεατές ποιος οδηγός έκανε το μεγαλύτερο άλμα.

Porsche

Πριν λίγες μέρες γράφαμε ότι η νέα γενιά της Porsche 911 GT3 θα εγκατέλειπε τον ατμοσφαιρικό της κινητήρα και το χειροκίνητο κιβώτιο για χάρη του τούρμπο και του αυτόματου κιβωτίου προς απογοήτευση των σκληροπυρηνικών οπαδών της μάρκας όμως φαίνεται ότι οι Γερμανοί το ξανασκέφτονται.

BMW

Το αγωνιστικό τμήμα της BMW τον τελευταίο καιρό βρισκόταν σε αναβρασμό λόγω της πυρετώδους προετοιμασίας του αυτοκινήτου με το οποίο θα πάρει μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αντοχής (WEC) και στο πρωτάθλημα IMSA WeatherTech SportsCar Championship.

Kia

Η Kia έχει πολύ μεγάλα σχέδια για τη νέα γενιά του Ceed και αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι εκτός από τα κινητήρια σύνολα βενζίνης και πετρελαίου διαθέσιμο θα είναι και ένα ήπιο υβριδικό το οποίο θα λειτουργεί στα 48 Volts, τεχνολογία που είναι σπάνια σε μοντέλο αυτής της κατηγορίας.