Σίγουρα θα μπερδευτήκατε με τη λέξη «ίσως» που αφήνει πολλά ερωτηματικά. Ας ξεκινήσουμε λοιπόν.

Lexus

Έτοιμο να πατήσει στην πίστα είναι το νέο αγωνιστικό RC F GT3, το οποίο εξέλιξε η Lexus Gazoo Racing.

15 Ιανουαρίου 2017
Ντακάρ

Η πιο γνωστή περιπέτεια ανθρώπων και μηχανών έφτασε στον τερματισμό στο Μπουένος Άιρες ύστερα από διάστημα δύο εβδομάδων. Ήταν ένας αγώνας θρίαμβος για την αγωνιστική ομάδα της Peugeot αφού με τα καινούργια 3008 DKR τερμάτισε στις τρείς πρώτες θέσεις με τους Πετερανσέλ-Κοτρέ, Λεμπ-Ελενά, Ντεσπρέ-

Ντακάρ-12η Ειδική Διαδρομή

O οδηγός της Peugeot Στεφάν Πετερανσέλ είναι ο νικητής του φετινού Ντακάρ. Ο πολύπειρος Γάλλος κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά την πρώτη θέση, φτάνοντας έτσι την 13η νίκη και 7η στην κατηγορία των αυτοκινήτων. Παράλληλα, αυτή ήταν η 6η νίκη της Peugeot.

14 Ιανουαρίου 2017
Ντακάρ

Για 13η φορά στην καριέρα του και η 7η με αυτοκίνητα ο Στεφάν Πετερανσέλ ανεβαίνει στο πρώτο σκαλί του βάθρου στην πιο γνωστή περιπέτεια ανθρώπων και μηχανών, στο Ντακάρ που ολοκληρώθηκε στο Μπουένος Άιρες της Αργεντινής.

Nτακάρ

Στις 07:49 ξεκίνησε το πρώτο αυτοκίνητο, το Peugeot 3008 DKR των Πετερανσέλ-Κοτρέ,  για τη τελευταία διαδρομή του φετινού Ντακάρ που τερματίζει στο Μπουένος Άιρες.

Το συνολικό μήκος της διαδρομής είναι 786 χλμ. ενώ της Ειδικής Διαδρομής μόνο 64 χλμ.

Ντακάρ-11η Ειδική Διαδρομή:

Ο Στεφάν Πετερανσέλ, γνωστός και ως “Η αλεπού της ερήμου” ετοιμάζεται να κατακτήσει για 13η φορά τη νίκη στο Ντακάρ (7η ως συμμετέχων στην κατηγορία αυτοκινήτων), αποδεικνύοντας ότι ο συγκεκριμένος αγώνας είναι το δεύτερο σπίτι του.

13 Ιανουαρίου 2017
Ντακάρ-10η Ειδική Διαδρομή

Η 10η Ειδική Διαδρομή του Ντακάρ ήταν πολύ δύσκολη από πλευράς πλοήγησης, ενώ οι καταιγίδες των προηγούμενων ημερών είχαν δημιουργήσει πολλές παγίδες με νερά.

Η διαδρομή ήταν 751 χλμ. εκ των οποίων τα 449 της Ειδικής Διαδρομής.

Ντακάρ

Ο πολυνίκης του Ντακάρ, Στεφάν Πετερανσέλ, βρίσκεται πλέον στην κορυφή της κατάταξης, δύο Ειδικές Διαδρομές πριν τον τερματισμό στο Μπουένος Άιρες.

12 Ιανουαρίου 2017

Ο Σεμπαστιάν Λεμπ πήρε την πρώτη θέση και 4η για φέτος, στην 10η ειδική Διαδρομή του Ντακάρ, η οποία όμως ακόμα δεν έχει επισημοποιηθεί, μετά το ατύχημα που είχε ο μεγάλος του αντίπαλος και ομόσταυλός του στην Peugeot, Στεφάν Πετερανσέλ.

Rallycross

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2003 στο WRC και οδηγός στο πρωτάθλημα Rallycross, Πέτερ Σόλμπεργκ, ανακοίνωσε τη νέα του ομάδα για το 2017.

11 Ιανουαρίου 2017
Ντακάρ

Η μεγαλύτερη διαδρομή του αγώνα, η 9η για τις 11 Ιανουαρίου, γύρω στα 1.000 χλμ. εκ των οποίων τα 402 τα χλμ. της Ειδικής Διαδρομής, ακυρώνεται καθώς μια καταιγίδα διάλυσε το δρόμο που θα περνούσαν τα αγωνιστικά σε απόσταση 160 χλμ. από την πόλη Σάλτα.

Ντακάρ-8η Ειδική Διαδρομή

Η μάχη για την πολυπόθητη νίκη στο Ντακάρ ανάμεσα στους Σεμπαστιάν Λεμπ και Στεφάν Πετερανσέλ καλά κρατεί.

10 Ιανουαρίου 2017
Ντακάρ-8 Ειδική Διαδρομή

Στις 08:54 τοπική ώρα οι Πετερανσέλ-Κοτρέ άνοιξαν την αυλαία της 8ης διαδρομής του Ντακάρ μήκους 892 χλμ., εκ των οποίων τα 492 είναι τα χλμ. της Ειδικής Διαδρομής.

Nτακάρ-7η Ειδική Διαδρομή

Η αλεπού της ερήμου ο Πετερανσέλ σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο για δεύτερη φορά στο φετινό Ντακάρ οδηγώντας το Peugeot 3008 DKR.

Ήταν ο ταχύτερος στην 7η Ειδική Διαδρομή που λόγω καιρικών συνθηκών μειώθηκε από τα 322 στα 161 χλμ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπήρχαν δυσκολίες.

9 Ιανουαρίου 2017
Ντακάρ - 7η Ειδική Διαδρομή

Ο οδηγός-θρύλος του Ντακάρ, Στεφάν Πετερανσέλ με συνοδηγό τον Ζαν-Πολ Κοτρέ, ήταν ο νικητής της 7ης Ειδικής Διαδρομής.

Formula E

Οι δύο οδηγοί της ομάδας Renault e.dams, Σεμπαστιάν Μπουεμί και Νίκο Προστ βρέθηκαν αντίπαλοι σε ένα ιδιαίτερο αγώνα, στην πίστα του Λας Βέγκας.

Ντακάρ

Μετά από μια μία μέρα ξεκούρασης στη Λα Παζ, πρωτεύουσα της Βολιβίας, άνθρωποι και μηχανές ξεκινούν τη Δευτέρα 9 Ιανουαρίου για το δεύτερο και τελευταίο μέρος της πιο σκληρής περιπέτειας του μηχανοκίνητου αθλητισμού.

8 Ιανουαρίου 2017
Rhodes Circuit

Κερδίζει τις εντυπώσεις η οργανωτική επιτροπή της αναβίωσης  του Rhodes Circuit που έχει αγκαλιάσει έξυπνα η τοπική αυτοδιοίκηση  με τον περιφερειάρχη Νοτίου Αιγαίου Γιώργο Χατζημάρκο και το δήμαρχο της Ρόδου Φώτη Χατζηδιάκο.

7 Ιανουαρίου 2017
Nτακάρ - 6η Ειδική Διαδρομή

Η 6η Ειδική Διαδρομή μήκους 786 χλμ. εκ των οποίων τα 527 χλμ. το μήκος της Ειδικής Διαδρομής ακυρώθηκε λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών.